Украинское кино

Ігри розуму. Огляд фільму Кшиштова Занусі «Ефір»

Як далеко людство може зайти у пошуках наукового відкриття? І яку ціну готове заплатити за успіх?

Кіновиробництво набирає оберти. В прокат щотижня виходять все нові і нові фільми. І начебто вже немає чим дивувати вибагливого українського глядача, проте раджу переглянути ко-продукційний фільм «Ефір. Експеримент диявола», режисера Кшиштова Занусі.

Назва фільму дещо інтригує, часом лякає, а як відомо, все що заборонене чи страшне завжди притягує, немов магнітом, тому я впевнена, що свій глядач у цієї картини буде. Щодо бокс-офісу, то поки що рано робити якісь прогнози, такий жанр завжди був окремим сегментом кіноіндустрії.

Фільм створено за підтримки Держагенства з питань кіно України, Польського інституту і Міністерства культури Польщі, кіноінститутів Угорщини таЛитви. Сюжет чимось нагадує міф про Фауста, хоча режисер зізнався, що прагнув уникати будь-якої схожості. Дія картини розвертається у часи Першої Світової війни в Австро-Угорщині, коли територія України ще входила до її складу. Лікар, на околиці Російської імперії, дає смертельну дозу ефіру жінці, якою прагнув силоміць заволодіти. Його чекає вирок - привселюдна страта або заслання до Сибіру та в останню мить прийшов порятунок. Лікарю вдалося не тільки знайти притулок у сусідній імперії, а й продовжити свої жахливі експерименти. Маніпулювати поведінкою людини і мати над нею владу - ось головна справа його життя. Усе заради науки чи це тільки маскування справжнього садиста і ґвалтівника, який має ще й добровільних помічників? Хто ще стане жертвою такого експерименту і чи вдасться нелюдю реалізувати свої зухвалі бажання?

Що хочеться сказати ще про цей фільм…Наполегливість, з якою лікар прагне завершити почате і знайти кошти на свої ідеї – маніакальна, а мета і методи досягнення успіху не тільки сумнівні, а й смертельно небезпечні, що приводять до цілком заслуженого фіналу. Втрата душі і пошук любові – дві діаметрально протилежні сторони людської натури.
Головні актори Остап Вакулюк і Марія Рябошапка – дебютанти, проте чудово впоралися зі своїм завданням. Їхня гра хоча й не на 100%, але залишає хороше враження.
Прем'єра в Польщі відбулася 20 вересня 2018 року. Стрічка вже має дві нагороди за найкращий фільм на польському кінофестивалі у Гдині і заоператорську роботу – кінофестиваль Camerimage.

І наостанок:
В картині є все: жахіття, безліч роздумів і паралелей, жага любові і вбивства, релігія, наука і навіть політика… Зрозуміти задумку режисера вдається не одразу, доводиться детально проаналізувати почуте і побачене.
Чи віримо ми в існування Бога та диявола, чи готові заради мети, калічити душі і життя інших, принести в жертву не тільки себе, а й тих, хто поруч? Ось запитання, на які кожен із нас має свою відповідь.

Приємного перегляду.

Новое на сайте

Search