Світове кіно

Боротьба двох жінок за часів абсолютної влади чоловіків

В прокаті українських кінотеатрів цього місяця стартувала історична драма режисера Джозі Рурк «Марія - королева Шотландії» за книгою британського історика Джона Гая «Моє життя належить мені: справжня історія Марії - королеви Шотландії».Сюжет цього фільму розповідає про протистояння двох сильних жінок, які сперечаються за англійський престол, двох королев: королеви Англії Елизавети I і Шотландії - Марії Стюарт. Виконавиця головної ролі Марії Стюарт - ірландська і американська актриса, лауреат премії «Золотий глобус»(2018 року) - Сірші Уні Ронан, в той час Єлизавету зіграла австрійська актриса і кінопродюсер Марго Роббі.

Фільм історичний, про так званий золотий вік Англії, період розвитку мистецтва і поезії, музики і театру, захоплення талантами Вільяма Шекспіра і Крістофера Марло, але виглядає напрочуд сучасно завдяки баченню режисера Джозі Рурк. Вона дуже вміло вплела тему про владні амбіції, красу та потворність і незавидну монаршу долю в канву фільму. Звичайно, що героїні фільму жили в XVI столітті, але провести паралелі з нашим днем не так вже й складно. Жінкам при владі завжди доводилося обирати між сім'єю і кар'єрою, і таке враження, що з того часу майже нічого не змінилося. У своїх інтерв'ю Джозі Рурк розповідала, що натхнення для створення такого історичного шедевру вона отримала від п'єси Фрідріха Шиллера 19 сторіччя «Марія Стюарт». «Уся концепція мого фільму була побудована лише навколо зустрічі двох королев. Ми дійсно хотіли мати нашу версію того відомого епізоду, коли жінки дивляться одна на одну і зіштовхуються з вибором - особистим вибором політичного життя".

Історичні факти, що і де відбулося черпалися як з інтернету так і з інших різноманітних джерел, а ось якісь особисті, маловідомі деталі, розказані істориком Джоном Гаєм, який теж працював над фільмом, дуже допомогли головним виконавицям краще зрозуміти своїх героїнь, щоб потім втілити їх на екрані. Наприклад, те, що в дитинстві Елизавета можливо, піддавалася насильству з боку вітчима, а потім її ж в зв'язку з цим і звинуватили. Стає зрозуміло, чому вона себе проголосила королевою-дівою - просто щоб уникнути подібних звинувачень - і чому вона замкнулася в собі.

В історії Марії Стюарт найбільш вражає, що вона була важливою історичною постаттю, жінкою, син якої вперше об'єднав Англію і Шотландію, але при цьому володіла дивовижною здатністю прощати, була дуже відкрита і не соромилася своїх почуттів.

Під час перегляду фільму глядача обов’язково захопить робота костюмерів і дизайнерів, які намагалися відтворити тодішню моду, обираючи насичені, але не яскраві кольори. До речі, знімальна група має у своєму складі справжніх профі і зірок: дизайнером костюмів є лауреат премії Оскар - Олександара Бірн, продюсером - Джеймс Меріфілд, відмічений нагородами Еммі і фотографом Джон Метісон, отримавший премію BAFTA.

Єлизавета у фільмі поступово розлучається з людськими слабкостями і перетворюється в холодне втілення влади. Обов'язок вірно служити своєму народові має свою ціну. Власне боротьба за владу, любовні інтриги і політичні заговори не один раз змінювали хід історії і коштували життя багатьом, хто за неї боровся. Отож, приходьте в кінотеатр і насолоджуйтеся переглядом.

Search